určovací klíč (PDF, 1MB) >>>
Modrásek hnědoskvrnný - Polyommatus daphnis (Dennis & Schiffermüller, 1775)


Syn.: meleager (Esper, 1778)
Délka předního křídla: 15-19 mm
Areál. Pontomediteránní. Od Pyrenejí přes východní Francii, Itálii, střední Evropu, Balkán, Turecko, jih Ruska až po Irán a Sýrii.
Biotopová vazba. Suché, stepní lokality, výslunné stráně, suché úvozy, železniční náspy, předpolí lomů s odstraněnou zeminou, extenzívní pastviny či extenzívně využívané suché louky. Většinou na bazických půdách od nížin do podhůří.
Živná rostlina housenek. Čičorka pestrá ( Coronilla varia ).
Vývoj. Jednogenerační (červenec – srpen). Vajíčka jsou kladena jednotlivě na živné rostliny. Housenky jsou fakultativně myrmekofilní. Téměř dorostlé larvy poslední generace přezimují, na jaře se kuklí v opadance.
Chování. Nestudováno. Na lokalitách bývá zastižen spíše jednotlivě, lokálně však i velmi početný. Často sedává na květy. Pravděpodobně tvoří uzavřené sedentární kolonie.
Podobné druhy v ČR. Žádné.
Rozšíření v ČR. Roztroušeně v teplých oblastech státu (především střední a severní Čechy a jižní Morava). Vyhynul na severní a střední Moravě a ve většině jižních a východních Čech.
Ohrožení a ochrana. Ohrožený. Vyžaduje mozaiku raných sukcesních stadií. Nejvíce ohrožen je zarůstáním vhodných biotopů a jejich fragmentací. Pro jeho ochranu je nutné zamezovat náletům křovin, mozikovitě séct nebo krátkodobě přepásat. Málo studován, žádoucí je autekologický výzkum druhu.


- výskyt do roku 1950,

- výskyt 1951-1980,

- výskyt 1981-1994,

- výskyt 1995-2001
Fotogalerie
Imága
Kopulace