určovací klíč (PDF, 507,7kB) >>>
Babočkovití – Nymphalidae
Syn.: l-album (Esper, 1780)
Délka předního křídla: 29-35 mm
Areál. Holarktický. Od východní poloviny střední Evropy a Balkánského poloostrova přes temperátní Asii po Japonsko, dále žije v Kanadě a severní části USA. Vymřel v Rakousku, České republice, Slovensku, Maďarsku i v Pobaltí.
Biotopová vazba. Řídké listnaté lesy, především v blízkosti vod.
Živná rostlina housenek. Různé druhy vrb ( Salix spp.), jilmů ( Ulmus spp.), topolů ( Populus spp.) a bříz ( Betula spp.).
Vývoj. Jednogenerační ( červen – hibernace – květen). Housenky žijí gregaricky v květnu. Dospělci v horkých letních měsících estivují. Na podzim, jako většina velkých baboček, vyhledávají hnijící organický materiál (pozorování ze Sibiře) a padané ovoce. Pohlavně dozrávají po přezimování.
Chování. Nestudováno. Solitérně žijící druh s otevřenými populacemi. Pokládá se za příležitostného migranta.
Podobné druhy v ČR. Žádné.
Rozšíření v ČR. Mnoho starých nálezů pochází z Moravy (převážně z počátku 20. století), pouze dvakrát zjištěn na severu Čech. Nikdy nebyl hojný a často se jednalo o ojedinělé nálezy housenčích hnízd, založené zřejmě potulnými jedinci při okraji areálu. Poslední větší frekvence nálezů ze 40. letech 20. století na střední a jižní Moravě. Naposledy pozorován na začátku 60. let 20. století na Opavsku.
Ohrožení a ochrana. Vymřelý (60. léta 20. století). Tento druh nevymizel pouze z České republiky, ale prakticky v celé západní části svého areálu, tedy ze středoevropského prostoru. Významný ústup zaznamenán i ve Slovinsku, Rumunsku a na Ukrajině. O početnosti v evropské části Ruska se nic neví, z ostatních zemí jihovýchodní Evropy se uvádí “významné fluktuace”, což je těžko interpretovatelná informace. Zdá se, že se buď jedná o vzácného migranta, který střední Evropu krátkodobě osídluje v migračních vlnách, nebo o druh, který z dosud neznámých příčin vymírá.
Rumunsko, Bigär, 19.6.2012. Foto S. Krejčík | Rumunsko, Bigär, 19.6.2012. Foto S. Krejčík | Rusko, Jižní Ural, 7.2014. Foto M. Jirků |
Vlevo Brenthis ino, Rusko, Jižní Ural, 7.2014. Foto M. Jirků | Rub, Rusko, Jižní Ural, 7.2014. Foto M. Jirků | Kazachstán, 2007. Foto J. Mach |
Kazachstán, 2007. Foto J. Mach |